reklama

Čo je predoperačné vyšetrenie?

Je to vyšetrenie pred operáciou. Jednoduchá odpoveď, nie? V podstate by každé lekárske vyšetrenie pred možnou, plánovanou operáciou bolo možno nazvať predoperačným.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Samozrejme, že ako internista poviem niečo o internom predoperačnom vyšetrení.

Úlohou interného predoperačného vyšetrenia je zabezpečiť nekomplikovaný priebeh operácie, ale aj krátkeho času po nej. 

Ale veď internista neooperuje, tak čo zabezpečuje? 

Každá operácia je zaťažením organizmu. Niektorá operácia nepredstavuje veľkú záťaž, stačí krátka spolupráca pacienta - napríklad ca 15 minút trvajúca operácia šedého zákalu. Nevyžaduje veľkú schopnosť organizmu zvládnuť záťaž.

Niekedy je ale nutná celková anestéza (uspatie), pri komplikovaných zákrokoch musí byť pacient "fit".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úlohou internistu je teda zabezpečiť pacienta, aby neostal na operačnom stole z dôvodu nejakého závažného ochorenia alebo stavu. 

Ale veď ja som zdravý, tak načo mám ísť ešte niekde po nejaký papier- pre nejakú istotu? 

Áno, pred každým interným predoperačným vyšetrením sa realizuje odber krvi - odoberajú sa parametre hemokoagulácie (zrážania krvi), obličkové, pečeňové parametre, krvý obraz. 

Ich patologické (od normy sa líšiace) hodnoty naznačujú (alebo ukazujú) prítomnosť doteraz možno aj nepozorovaného ochorenia. 

V rámci predoperačného vyšetrenia sa vždy realizuje EKG. 

EKG je jedným z príjemnejších vyšetrení - nebolí. Ale zato môže ukázať - že srdce, teda pumpa zabezpečujúca život dodávaním kyslíku, môže pri záťaži zlyhať, prípadne pracuje nepravidelne. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V rámci predoperačného vyšetrenia je niekedy nutné aj doplnenie roentgenu plúc - najmä pri operáciách s vyššou záťažou, pacientov nad 60r, fajčiarov. 

A ako vyzerá priebeh samotného vyšetrenia? Nebolí to? 

Keď pacient zvládol odber krvi (nezvládajú všetci dobre)- napríklad v našej ambulancii často berieme krv aj v ľahu pacienta, samotné vyšetrenie už nebolí.

Po EKG (a prípadnom roentgene plúc) sa lekár pýta - teda taký "pokec" - vždy sa jedná o dialóg, pri ktorom je dobrá spolupráca vítaná. Nie je to žiaden výsluch, pri ktorom treba zatĺkať a zatĺkať. Niekedy môže byť dokonca vtipný - ako klasický vtip: Cigarety, Alkohol? Nie ďakujem, práve som si v obchode kúpil… Alebo pri otázke na koľkých vankúšoch pacient spáva (vyššia poloha je typická pri zlyhávaní srdca), sa pacient opýta - a nechcete vedieť ešte aj farbu vankúša?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento "pokec" sa nazýva anamnéza, pri ktorej sa lekár pýta na okolnosti terajšieho ochorenia, pre ktoré sa bude realizovať operácia, či pacient nemá obtiaže ktoré sú typické pre ochorenie srdiečka, pľúc, obličiek, trávenia, zrážania krvi. Ďalšie otázky sú orientované na doterašie operácie, známe ochorenia, ich liečbu.

Preto, že nie na všetko si pacienti pamätajú, je potrebné mať (najmä u starších pacientov s väčším množstvom ochorení) k nahliadnutiu aj zdravotnú kartu, či aspoň jej výpis. 

Potom dochádza k narušeniu intímneho kruhu - samotnému vyšetreniu. Meria sa tlak krvi, lekár vyšetrí pacienta od hlavy až po päty - ale netreba sa báť, lekár popočúva srdiečko a plúca, skúsi jemne nahmatať hranice pečene a sleziny, pozrie či nie je náhodou tekutina v nohách. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No, a čo keď mi niečo zistia? To znamená, že budem na druhej koľaji, a bude sa čakať kým 

až patológ nezistí čo mi je?

Záverom predoperačného vyšetrenia je stanovenie perioperačného rizika - vzhľadom k samotnej operácii, a zdravotného stavu pacienta. Väčšinou sa taktiež určí takzvaný ASA stupeň (aj keď je vlastne anesteziologickou klasifikáciou podľa americkej asociácie anesteziológov - ale to je už odbehnutie od témy - informačne od 1- zdravý pacient, 2 - mierne ochorenie, 3 - závažné systémové, 4 - ochorenie ohrozujúce život pacienta, 5. a 6. stupeň keď viete prečítať tieto veci sa Vás netýkajú). 

Internista v závere prípadne odporučí úpravu liečby, prípadne odporučí ďalšie vyšetrenia, aby bolo možné čo najmenšie riziko operácie. 

 A o to ide obidvom stranám - lekárom aj pacientom, aby nešli do rizika pri plánovanom operačnom zákroku. 

Ako urýchlim priebeh vyšetrenia?

1. mať k dispozícii zoznam liekov, ktoré beriem

2. zdravotná karta, alebo aspoň výpis je vždy výhrou pre obidve strany. Chcete predsa aby Vaše vyšetrenie malo čo najlepšiu kvalitu,nie? 

3. k odberu krvi prísť so zoznamom, ktorý mi dá operatér (vyžaduje sa RTG plúc? vyžadujú sa aj výtery, prípadne vylúčenie infekcie močových ciest?)

Marek Mydliar

Marek Mydliar

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Lekár, internista a optimista Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu